X
تبلیغات
رایتل
با عضویت در کانال تلگرام ما و شما از مطالب متنوع آن بهره مند شوید.  محمد رضا فروتن بازگشت به دوران موفقیت - ما و شما
X
تبلیغات
رایتل

ما و شما

دستچینی از وب گردی

محمد رضا فروتن بازگشت به دوران موفقیت

در خبرها آمده بود محمدرضا فروتن به "دعوت" ابراهیم حاتمی کیا پاسخ مثبت داده است.اما تهیه کننده فیلم این خبر را تکذیب کرده و گفته است،هنوز چیزی قطعی نیست. مساله اصلی در این میان بودن یا نبودن فروتن در کار جدید حاتمی کیا نیست،بلکه موضوع مهمتر آغاز فصل جدید فعالیت این بازیگر است، او مدتی است مورد توجه فیلمسازان جریان غیر تجاری قرار گرفته و این شاید جرقه ای تازه برای بازگشت او به روزهای اوجش باشد.

محمدرضافروتن که در سالهای نزدیک ستاره سینما بود، حالا دیگر به سختی می تواند متضمن گیشه یک کار سینمایی باشد او خود این مسیر را انتخاب کرده و در پافشاری خود هزینه های زیادی را به جان خریده است.در گذری به گذشته این بازیگر ۳۸ ساله تهرانی می توان گفت،او به واسطه معرفی اکبر اصفهانی عکاس سینما پا به این وادی گذاشت و در سال ۷۳جلوی دوربین بهرام کاظمی رفت که ماحصلش نقش کوتاهی در فیلم "هدف" بود. فروتن تا ۳ سال در چند نقش کوتاه دیگر ظاهر شد تا آنکه نقش هنرپیشه قاتل در سریال سرنخ به او سپرده شد و اعتماد کیومرث پور احمد توانایی اش را به اثبات رساند. همین بازی کافی بود تا فروتن مسعود کیمیایی را مجاب به دادن نقش اسی به او در مرسدس کند،در نهایت روی پرده هم دیده شد تا جیرانی فروتن را جایگزین امین حیایی در "قرمز" کند و جایزه بهترین بازیگر نقش اول در جشنواره فیلم فجر به او اهدا شود. بازیگر مورد نظر ما پس از آن در سالهای ۷۶ تا ۸۰ فرصت پیدا کرد تا در مقابل دوربین کارگردانان مطرح و موفقی همچون احمد رضا درویش،کیومرث پور احمد،تهمینه میلانی و رخشان بنی اعتماد برود،دوره ای که به خاطر زیرپوست شهر،دوزن و متولد ماه مهر ستایش منتقدان و هیات های داوری جشن ها و جشنواره ها را برانگیخت و اوج این درخشش البته "شب یلدا" بود.

فروتن در مقطعی مصمم بود پله های ترقی را طی کند.او سخت گیری پیشه کرد و حتی پیشنهاد های احمد رضا درویش،داریوش مهرجویی،مسعود جعفری جوزانی،عزیزالله حمید نژاد و ...را رد کرد تا در نقش های بهتر و آثار متفاوتی ظاهر شود، اما تقدیر سینما بی رحمی کرد و او مدتی بیکار ماند،پس به ناچار تن به نقش هایی سپرد که در حد و اندازه واقعی معرفی اش نکردند.این اتفاق شاید به دلیل برخی ملاحظات و یا غلط از آب درآمدن پیش بینی هایش بوده،اما هرچه بود او را در لاک خود بیشتر فرو برد.

به نظر می رسد دوره سوم فعالیت فروتن وضع بهتری داشته باشد.این دوره با "به آهستگی" آغاز شد و در تداوم آن به وقتی همه خواب بودند،  اتوبوس شب و زن دوم راه کشید.او این روزها دوره جدیدی از بازی هایش را آغاز کرده است. فروتن در عین حالیکه از سال گذشته تا امروز پرکار بوده ،شانس کار کردن با فیلمسازان با تجربه و صاحب نامی را پیدا کرده است.این بازیگر در دوره چهارم کارش حس پنهان(مصطفی رزاق کریمی)و کنعان(مانی حقیقی) را بازی کرده است.رزاق کریمی که پس از تجربه طولانی در مستند سازی نخستین کارش را ساخته و حقیقی که گرچه دو فیلمش هنوز رنگ اکران ندیده اند از زمره کارگردانان جریان هنری سینمای ایران به شمار می آیند.فروتن همچنین در فیلم تلویزیونی "روابط"ساخته ایرج کریمی اخیرا بازی کرده که احتمالا نسخه کپی ۳۵ میلی متری آن به سینما هم خواهد آمدو همچنین"نیلوفر" که ساخته یک کارگردان زن فرانسوی است.او در فیلم "تردید" هم به کارگردانی واروژ کریم مسیحی بازی می کرد که فعلا به دلیل بیماری کارگردان متوقف شده،شاید هم"دعوت" حاتمی کیا هم به این فهرست اضافه شود،گرچه حضور در فیلم حاتمی کیا اتفاق مهمی در این دوره برایش رقم  خواهد زد ،اما این موضوع چندان اهمیت ندارد بلکه مهم این است که محمدرضا فروتن مسیر جدیدی را برای بازیگری خود انتخاب کرده است،مسیری که شاید او را به دوران اوجش بازگرداند.

منبع: وبلاگ دونده

تاریخ ارسال: 1386/09/02 ساعت 14:31 | نویسنده: مفرد | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد