X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
با عضویت در کانال تلگرام ما و شما از مطالب متنوع آن بهره مند شوید.  «توفیق اجباری» برشی از واقعیت زندگی محمدرضا گلزار - ما و شما
X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

ما و شما

دستچینی از وب گردی

«توفیق اجباری» برشی از واقعیت زندگی محمدرضا گلزار

«توفیق اجباری» برشی از واقعیت زندگی محمدرضا گلزار / نویسنده فیلمنامه از بازیگران جایگزین گلزار می‌گوید


سینمای ما- نویسنده فیلمنامه "توفیق اجباری" این فیلم را برشی از واقعیت زندگی محمدرضا گلزار می‌داند و نه تمام حقیقت زندگی او. پیمان عباسی در این باره گفت: زمانی که بازی در "توفیق اجبار" به محمدرضا گلزار پیشنهاد شد او نگران بود و خواست فیلمنامه را به شکل کامل مطالعه کند. بعد از آن از حاصل کار خوشش آمد، چرا که دید در این فیلم قرار است واقعیات زندگی یک سوپراستار و مشکلات او در زندگی خصوصی به تصویر کشیده شود.وی درباره چگونگی شکل‌گیری فیلمنامه و همکاری با محمدحسین لطیفی گفت: "سه ماه قبل ایده فیلم را به لطیفی دادم، اما او گفت بهتر است فیلمنامه کمدی دیگری کار کنیم. قرار شد فیلم یازده سپتامبر را کار کنیم که میسر نشد. بعد قرار شد با تهیه‌کنندگی ناصر شفق فیلمنامه "دختری برای تمام فصول" را به سرانجام برسانیم که آن هم عملی نشد."


نویسنده فیلمنامه "توفیق اجباری" افزود: "بعد از اینها پروژه "آفتاب‌پرست" به تهیه‌کنندگی سیدکمال طباطبایی مطرح شد و بعدها اسم آن به "توفیق اجباری" تغییر کرد. اما آن طرح با فیلمنامه‌ای که در حال حاضر ساخته شده کاملا تفاوت داشت. در شرایطی که لطیفی با توجه به تعهدی که به پروژه "روز سوم" داشت مجبور شد ساخت این فیلمنامه را به زمانی دیگر موکول کند." وی در ادامه گفت: "پس از آنکه "روز سوم" تمام شد، لطیفی سراغ "توفیق اجباری" آمد و به من گفت بهتر است همان ایده‌ای که سه سال قبل مطرح کرده بود، یعنی پرداختن به زندگی یک سوپراستار سینما را دستمایه فیلم جدیدمان قرار دهیم و موضوع قبلی را کنار بگذاریم." عباسی گفت: "بر همین اساس بدون اینکه با محمدرضا گلزار صحبت کنیم، در کمتر از 10 روز فیلمنامه جدید آماده شد و با گلزار صحبت کردیم، اما در آن زمان او قرار بود در فیلم "لبه پرتگاه" بهرام بیضایی بازی کند که این مسئله منتفی شد و مذاکره با گلزار و ساخت فیلمی با محوریت او شکلی عملی‌تر به خود گرفت."


وی با اشاره به اینکه با در نظر گرفتن احتمال حضور نیافتن گلزار چه ترفندهایی برای ساخت پروژه در نظر گرفته بود، افزود: "گزینه بعدی ما برای این نقش مهران مدیری بود که البته در صورت حضور او در این پروژه میانگین سنی شخصیت‌های فیلم بالاتر می‌رفت. حتی به پوریا پورسرخ هم فکر کردیم و با حضور او قصه به سمتی می‌رفت که یک بازیگر یکشبه ره صد ساله را پیموده و با شهرتی همه گیر رو به رو شده است. گزینه بعدی ما زوج طهماسب و جبلی بود." نویسنده "توفیق اجباری" درباره چگونگی روند داستان با حضور طهماسب و جبلی گفت: "داستان فیلم در آن نسخه درباره یک مجری تلویزیونی بود که بسیار مورد توجه خانم‌ها قرار می‌گرفت و همسرش که وکیل پرونده‌های جنایی بود با این مسئله مشکل داشت. نقش وکیل را قرار بود فاطمه معتمد آریا بازی کند و نقش برادرش را حمید جبلی که در فیلم فعلی رضا عطاران است."


عباسی سپس به کارهای تحقیقی برای تکمیل فیلمنامه پس از پذیرش نقش توسط گلزار پرداخت و گفت: "من بعد از پذیرش نقش توسط گلزار همراه با او در اماکن مختلف عمومی حضور پیدا کردم و واکنش‌های مردم را دیدم که برخی از آنها از جمله سکانس بچه‌ای شش ماهه که مادرش می‌گوید عاشق گلزار است را از دل همین واقعیت ها گرفتم." وی "توفیق اجباری" را فیلمی با ماهیت تلخ عنوان کرد و گفت: "ماهیت قصه ما تلخ است و اساسا طنز نیست. ما در این فیلم نشان می دهیم که یک سوپراستار با چه محدودیت‌هایی رو به روست و هیچ جا نمی‌تواند حضور پیدا کند و همسرش هم به خاطر همین مسائل از او جدا شده است. همه این اتفاقات تلخ است." عباسی درباره سایر بازیگران "توفیق اجباری" گفت: "رضا عطاران از ابتدا مد نظر ما بود و در واقع بار طنز فیلم بر دوش اوست. ضمن اینکه ما برای نشان دادن مشکلات حاشیه‌ای زندگی گلزار بین اعضا خانواده شخصیت پدربزرگ را وارد کردیم و انتخاب آقای پورمخبر هم با نظر لطیفی و همیاری دیگر اعضا انجام شد."


نویسنده "توفیق اجباری" در پایان با رضایت از همکاری با محمدحسین لطیفی در این پروژه گفت: "کار با لطیفی بسیار لذتبخش است. او کارگردانی باهوش و زیرک است و خودش به ضرورت فیلمنامه را دستخوش تغییر می‌کرد که اتفاقا همه تغییرات او مثبت بود."منبع خبر : مهر
تاریخ ارسال: 1386/08/30 ساعت 12:01 | نویسنده: مفرد | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد